Dzieło to nic innego jak efekt pracy twórczej.
Umowa licencyjna jest umową formalno-prawną zawieraną pomiędzy firmą tworzącą programy, posiadającą prawa autorskie do oprogramowania a osobą fizyczną lub firmą, która używa tego oprogramowania.Optymalne wykorzystanie inwestycji w oprogramowanie wymagać będzie przeczytania i zaakceptowania umowy licencyjnej każdego programu używanego w instytucji. Poniżej przedstawione zostają najważniejsze typy licencji:
Licencja Freeware
Oprogramowanie darmowe, rozpowszechniane po kosztach nośnika danych. Oprogramowanie freeware może być objęte ochroną praw autorskich lub nie.
Licencja grupowa
Określa, że zakupiony program może być użytkowany w sieci lub innym zestawie komputerów w ustalonej ilości, tzn. może być instalowany tylko na określonej maksymalnej liczbie stanowisk.
Licencja jednostanowiskowa
To licencja uprawniająca użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko na jednym stanowisku komputerowym. Użytkownikowi nie wolno udostępniać takiego oprogramowania w sieci ani używać na więcej niż jednym komputerze w tym samym czasie. Zezwala natomiast na sporządzanie kopii zapasowej oprogramowania.
Licencja typu Linux
Rozwiązanie licencyjne odnoszone do systemu Linux, którego jądro jest upowszechniane według praw Licencji GPL. System Linux nie jest oprogramowaniem będącym własnością ogółu. Prawa autorskie do kodu Linuxa należą do różnych autorów kodu.
Licencja Public Domain
Licencja dobroczynna czyniąca z oprogramowania własność ogółu, w myśl czego autor lub autorzy oprogramowania zrzekają się praw do upowszechniania oprogramowania na rzecz ogółu użytkowników.
Licencja Shareware
Rodzaj licencji oraz oprogramowanie rozpowszechniane na jej zasadach, która zezwala na bezpłatne korzystanie z oprogramowania przez okres próbny, co ma zachęcić użytkownika do zakupu oprogramowania.
Prawa autorskie
Do naruszenia prawa autorskiego dochodzi w sytuacji wykorzystywania cudzego utworu poza zakresem dozwolonego użytku i bez wymaganego zezwolenia. Z tytułu dokonanych naruszeń przepisy prawa przewidują dwa rodzaje sankcji: sankcje cywilne i sankcje karne.
Sankcje cywilne. W przypadku roszczenia o naprawienie szkody, uprawniony może domagać się, aby zostało ono dokonane w oparciu o regulacje ogólne wynikające z kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi konieczne jest wykazanie zaistniałej szkody i jej wysokości, a zatem realnego uszczerbku w majątku uprawnionego, będącego wynikiem naruszenia praw autorskich.
Naruszenie praw autorskich prowadzić może także do odpowiedzialności karnej naruszyciela. Karalne jest tutaj naruszenie autorskich praw osobistych, polegające na przywłaszczeniu sobie autorstwa albo wprowadzenie w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu, albo artystycznego wykonania, czyli tzw. plagaiat, a także naruszenie autorskich praw majątkowych.